System zarządzania treścią CMSSystem zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) – to część oprogramowania Twojej strony internetowej pozwalające na łatwą aktualizację i rozbudowę przez redakcyjny personel nietechniczny.

W praktyce oznacza to, że jesteś w stanie samodzielnie wprowadzać i edytować treści na swojej stronie www wyposażonej w system CMS.
Sposób wprowadzania odbywa się poprzez specjalny panel dostępny przez przeglądarkę, eydcja odbywa się porpzez specjalny edytor łudząco przypominający w obsłudze edytor tekstowy Microsoft WORD.

Poniżej Zdjęcie 1: Panel CMS do edytowania strony, Zdjęcie 2: Widok startowy dokumentu Microsoft Word, W ramce zaznaczyliśmy podobne w obu systemach ikonki służące do edycji tekstu. W razie gdybyś miał dodatkowe pytania lub chciał przetestować własnoręcznie funkcjonalności edytora zarządzania treścią CMS – zapraszamy do kontaktu.

 

CMS2edytor

word2


O systemach CMS za Wikipedia:

Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie internetowym zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Podstawowym zadaniem mów typu CMS jest oddzielenie treści (zawartości informacyjnej serwisu) od wyglądu (sposobu jej prezentacji). Po wprowadzeniu nowych informacji przez uprawnionego redaktora system zapisuje je w bazie danych. Następnie system CMS generuje dynamicznie strony internetowe na podstawie treści pochodzącej z bazy danych oraz odpowiednich szablonów.
Pozwala to na bardziej elastyczne a przede wszystkim wygodniejsze zarządzanie treścią niż ma to miejsce w przypadku zastosowania statycznych plików HTML.

Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu (tzw. skórki). Dzięki takiemu podejściu proces publikacji w Internecie staje się prostszy. Ponadto te same dane można prezentować jednocześnie w różnych formatach, np. jako pliki PDF.